K trekingovým holím patří i pořádné trekové boty

Nejen hole, ale i trekové boty jsou základem pro úspěšný trek v horách.

Pokud vyrážíte na hory, čeká vás pořádná porce zátěže hlavně dolních končetin. Nohy dostanou zabrat a s nimi i turistická obuv. I na ní záleží, jak vaše horské dobrodružství dopadne. Špatně zvolená nebo nekvalitní obuv na hory může výlet do kopců pěkně znepříjemnit.

Jak vybrat trekové boty?

Určitě nekupujte trekové boty neboli pohorky teprve den před túrou. Potřebují totiž čas na pořádné rozšlápnutí - doma, v práci, okolo domu a podobně. Udělejte si tedy čas a hlavně se zaměřte na to, aby vám vybrané trekové boty padly. Poznáte to tak, že budete mít kousek místa u špičky nebo za patou, které vám dovolí vzít si i tlustší ponožky. 

Zejména pro vícedenní túry zvolte trekové boty s membránou, ať už syntetické, nebo kožené. Počítejte ovšem s tím, že celokožené boty více váží a vyžadují náročnější údržbu, jsou však velmi odolné.

Kvalitní trekové boty musí mít také minimum švů a dobrou podrážku, například Vibram. Tato firma neustále inovuje své produkty s důrazem na bezpečnost a prevenci uklouznutí.

Speciální trekové boty jsou určené pro horolezce a skialpinisty - nazývají se duplexy nebo též skelety. Mají vnější čáast (skelet) a vnitřní teplou botičku, která se dá vyjmout.

Údržba trekových bot

A můžete začít s testováním. Je-li vše pořádku, vyzkoušejte své nové boty na první pořádné túře. Ovšem až poté, co jste je naimpregnovali. Po návratu trekové boty umyjte a nechte pořádně proschnout, teprve potom uschovejte.

Šťastný výběr trekové obuvi znamená nejen "pápá" puchýřům, ale hlavně zpříjemnění túry, neboť se v nich budete pohybovat zlehka a ujdete mnohem více bez jakéhokoliv problému.

A co ještě potřebujete do terénu k holím a botám?

Máte-li trekingové hole a boty, potřebujete v podstatě už jen dvě věci: dobré ponožky omezující pocení nohou a vlhčené ubrousky proti opruzeninám. Takto vybaveni zajistíte úspěch každé výpravy.