Jak na správnou techniku severské chůze?

Trekingové hole je třeba používat správně. Jak vypadá technika, díky které ušetříte síly a nebudou vás bolet záda?

Základní technika nordic walking chůze je vcelku jednoduchá, stačí dodržovat několik rad.

1. Držení těla

Tělo držte zpříma, pomůžete tak zádům a nebudete zatěžovat páteř a zádové svalstvo. Ramena mějte mírně před tělem - ramena při pohybu následují paže a rotují kolem osy těla, to je základ severské chůze, neboli nordic walkingu.

Při chůzi mějte předloktí v pravém úhlu k paži.

2. Uvolněný pohyb

Veškerý pohyb by měl být co nejvíc uvolněný, žádná křeč. Pokud fyzicky nestačíte, tak zvolněte tempo, nebo si udělejte  přestávku. 

3. Krok je vše

Velmi důležitý je krok - ten by měl být delší s došlapem na patu, čím rychlejší chůze, tím delší krok. Délka kroků je odvislá i od vaší výšky a váhy. Odrážejte se poté, co uděláte krok. Snažte se chodit pravidelně a mít souběžně ruce s nohama, spálíte tak více kalorií.

Důležitá je také délka holí -  nastavte si ji přibližně na 0,68 násobek výšky chodce (pokud měříte 180 cm, měly by být hole dlouhé asi 120 cm). 

Pokročilé tipy pro severskou chůzi

  • tělo je při chůzi mírně nakloněno dopředu (asi o 20 stupňů)
  • hole zapichujeme mezi špičku přední a zadní nohy přibližně doprostřed
  • při chůzi z kopce děláme kratší kroky a bez náklonu, hůlky zapichujeme za sebou

Zde najdete skvělé ukázky severské chůze včetně názorných obrázků.

K efektivní severské chůzi patří kvalitní hole

Osvědčenou klasikou mezi holemi na treking patří ty od značky Leki. Dnes si představíme model  Leki Trail Antishock. Hliníkové hole jsou rozděleny do tří segmentů a jsou kvalitně odpružené, což oceníte zejména při sestupech v horských terénech. Mezi přednosti holí Leki Trail Antishock patří madla Round Top Comfort a osvědčený aretační systém Super Lock s nejlepší hodnotou přídržné síly na světě (140 kg - přídržná síla běžného magnetu bývá kolem 20 kg). Bezpečnostní poutko je snadno přestavitelné a celkové provedení těchto holí je na první pohled velmi kvalitní a "neopotřebovatelné".