Jak vybrat správnou výšku trekingových holí?

Ke správná technice severské chůze patří i výběr správné délky holí. 

Hlavní parametry při výběru holí jsou výška postavy (určuje výšku hole), hmotnost postavy (materiál hole), způsob použití (ovlivňuje materiál) a typ hole (pevná délka/teleskopické). V tomto článku se zaměříme na výšku (délku) trekingových holí.

V nabídce obchodů najdete dva základní typy holí - s nastavitelnou délkou a statické. Při koupi statických je třeba pečlivě vybírat délku holí. Platí vcelku jednoduchý výpočet délky holí - vynásobte svou výšku číslem 0,68 a dostanete doporučenou délku holí. Záleží pak ale i na délce vašich paží, proto je lepší si hole vyzkoušet, nebo koupit ty nastavitelné a nastavit si jejich délku podle potřeb.

Podle odborníků jsou lepší ty statické, s pevně danou délkou, protože obvykle déle vydrží. Teleskopické (skládací) hole mají tendenci "odejít" právě ve skládacím spoji. Výhodou také je, že je můžete půjčovat ostatním, lidem s odlišnou výškou - lze upravovat délku teleskopických holí. 

Proč je důležitá výška trekingových holí?

Správnou výšku (délku, velikost) hole poznáte tak, že ruka svírá v lokti pravý úhel. Správná výška tedy přímo ovlivňuje přirozenost a zdraví prospěšnost severské chůze.

Pevné hole jsou vhodné pro ty, kteří se rozhodli provozovat Nordic Walking daleko častěji a mají opravdu vyladěnou optimální délku hole. Nevýhodou je, že jsou na míru vám, tudíž je nelze půjčovat lidem s odlišnou výškou, nebo délkou paží. Pevné hole mají daleko větší tuhost při odrazu, jsou obvykle lehčí a mají daleko delší životnost, ež teleskopické hole. Mohou vám vydržet i na celý život. Po opotřebení lze jednoduše vyměnit, hrot, botky nebo rukojeť.

Pár rad na závěr:

  • pokud vás trápí ramenní kloub nebo krční páteř, zvolte trekingovou hůl o jeden díl kratší, dojde tak k menší zátěži na vaše rameno a krční páteř.
  • pokud plánujete s holemi běh, nebo jízdu na kolečkových bruslích, kupte si o jeden díl delší. 

Novinka mezi holemi - FERRINO Mustang

Trekingové hole FERRINO Mustang jsou třídílné teleskopické trekingové hole z extrémně lehké slitiny hliníku. Váží necelého půl kilogramu! Luxusně vypadá horní část pokrytá dřevem, výhodou jsou také prodloužené anatomicky tvarované rukojeti, které padnou do každé dlaně. Pro zimní období jsou vybaveny hroty z wolframové oceli s bezpečnostními kryty a odnímatelnými sněhovými talíři. Díky systému Lock and Go jsou okamžiět připraveny vyrazit do akce.